Osocze Bogatopłytkowe

- Na czym polega zabieg?
- Efekty zabiegu
- Przebieg zabiegu
- Wskazania i przeciwskazania do zabiegu
- Zalecenia pozabiegowe
- Jak często powtarzać zabieg?
Na czym polega zabieg?
Osocze bogatopłytkowe (PRP, ang. Platelet Rich Plasma) to nic innego jak koncentrat autologicznych (własnych) płytek krwi pacjenta, bogatych w czynniki wzrostu. Ich zawartość w normalnej krwi jest stosunkowo mała, jednakże w osoczu bogatopłytkowym pozyskujemy około 95% płytek. Dzięki temu otrzymujemy potężny koktajl czynników wzrostu stymulujący namnażanie komórek i regenerację, co w konsekwencji znacząco przyspiesza proces gojenia i odbudowę tkanek.
Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny (własny), z czym wiąże się jego ogromna zaleta – jego stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Autologiczne osocze jest bowiem w 100% biokompatybilne i neutralne immunologicznie.
W Naszej Klinice używamy probówek certyfikowanych jak i zestawów Dr.PRP gwarantujących pozyskanie osocza BOGATOPŁYTKOWEGO o bardzo wysokiej jakości.
Stosując zestaw do osocza bogatopłytkowego Dr.PRP, można w łatwy sposób przygotować wysoko skoncentrowany preparat PRP z niewielkiej ilości pobranej od Pacjenta krwi. Ampułki Dr.PRP są opatentowane i dzięki swojej budowie i zastosowanym rozwiązaniom, pozwalają odzyskać prawie wszystkie płytki, tym samym w pełni wykorzystać potencjał czynników wzrostu, które zawierają. Pobrana krew jest następnie odwirowywana celem separacji poszczególnych frakcji i wygodnej ekstrakcji koncentratu PRP. Po podaniu pacjentowi PRP, płytki krwi rozpoczynają intensywną pracę.
Właściwa koncentracja płytek podawanego preparatu bezpośrednio przekłada się na efekty kliniczne, bez względu na objętość uzyskiwanego osocza. Zastosowanie systemu Dr.PRP pozwala zmniejszyć utratę płytek do mniej niż 3% i przy zastosowaniu rekomendowanych wirówek, uzyskać stężenia bliskie 2 mln PLT w mikrolitrze.
Co takiego jest w płytkach krwi, że stosujemy je w medycynie
estetycznej?
To przede wszystkim płytkowe czynniki wzrostu!!!
Płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF)
- Sprzyja tworzeniu się macierzy zewnątrzkomórkowej
- Reguluje metabolizm tkanki kostnej
- Reguluje wydzielanie kolagenazy i syntezę kolagenu
- Jest odpowiedzialny za różnicowanie komórek macierzystych
Transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-ß1, TGF-ß2)
- Stymuluje odnowę komórkową, syntezę DNA, proliferację i różnicowanie komórek
- Pobudza angiogenezę
- Hamuje proliferację makrofagów i limfocytów
- Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i reguluje sekrecję kolagenazy
Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF)
- Pobudza angiogenezę i aktywuje mikrokrążenie
Czynnik wzrostu naskórka (EGF)
- Stymuluje różnicowanie i wzrost keratynocytów (komórek skóry), angiogenezę oraz aktywność kolagenazy
Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF)
- Pobudza namnażanie komórek śródbłonka i fibroblastów
Efekty zabiegu
U osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia skóry bądź jako zabieg uzupełniający leczenia łysienia. Poza tym osocze jest to wspaniały preparat dla wszystkich, którzy dostrzegają u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry. Warto się na niego zdecydować szczególnie wtedy, gdy skóra staje się wiotka, sucha, zmęczona i pozbawiona elastyczności lub gdy pojawią się na niej przebarwienia lub zmarszczki.
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu zwykle 3- 4 zabiegów.
Osocze możemy wykorzystywać w różnych okolicach ciała. Najczęściej obstrzykuje się twarz, szyję, dekolt oraz grzbiety rąk i owłosioną skórę głowy. Osocze można również stosować na blizny, rozstępy oraz przebarwienia.
Na co więc możemy liczyć stosując osocze bogatopłytkowe?
- poprawę elastyczności, struktury, napięcia i gęstości skóry, wygładzenie zmarszek i fałdów oraz odmłodzenie i ujednolicenie kolorytu skóry,
- skóra staje się lepiej ukrwiona, a procesy odnowy przebiegają w niej znacznie szybciej,
- skóra staje się gładsza i młodsza a twarz nabiera blasku,
- regeneracja i stymulacja komórek skóry powoduje odrost większej ilości i mocniejszych włosów
Przebieg zabiegu
Przed zabiegiem pobiera się od pacjenta krew, najczęściej z żyły kończyny górnej. Nie trzeba być na czczo. Ilość pobranej krwi może być różna i zależy do ilości osocza, które chcemy otrzymać oraz od stosowanej metodologii jego zagęszczenia. Krew pobiera się do probówek zawierających antykoagulant, po to by nie doszło do skrzepnięcia krwi.
Probówki z krwią poddaje się wirowaniu w specjalnej wirówce medycznej i otrzymujemy preparat osocza bogatopłytkowego.
Osocze wstrzykuje się do skóry z zastosowaniem technik mezoterapii igłowej.
W Naszej Klinice korzystamy również z bezbolesnej, komputerowej mezoterapii VITAL INJECTOR.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegu
- rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni,
- korekcja zmarszczek i fałd,
- regeneracja skóry twarzy po zabiegach medycyny estetycznej,
- skóra wiotka, cienka z oznakami starzenia,
- owrzodzenia, rozstępy, cellulit, przebudowa blizn,
- łysienie
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroby nowotworowe,
- infekcje skóry, infekcje górnych dróg oddechowych, gorączka,
- przewlekłe choroby wątroby,
- choroby autoimmunologiczne,
- stosowanie leków immunosupresyjnych,
- zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia funkcji i/lub liczby płytek,
- przyjmowanie leków, które wydłużają czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe), antybiotykoterapia
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, opuchnięta i tkliwa, a w przypadku mezoterapii wykonywanej klasyczną metodą z użyciem cienkiej igły może trochę krwawić w miejscach wkłuć (tzw wampirzy lifting ) i jest też większe ryzyko wystąpienia siniaków. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa w domu:
- dbaj o higienę skóry – unikaj dotykania jej dłońmi, zmień na czystą poszewkę poduszki, na której śpisz, uważaj na kontakty ze zwierzętami
- tego samego dnia, w którym wykonywany jest zabieg, nie myj skóry ani nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków,
- od kolejnego dnia możesz myć skórę łagodnym środkiem myjącym, stosuj też przez co najmniej 3-5 dni kremy regenerujące i przyspieszające jej gojenie,
- możesz też następnego dnia nałożyć makijaż, jeśli jest taka konieczność,
- chroń skórę przed słońcem stosując kremy z wysokim filtrem SPF – w miejscach wkłucia jest ona bowiem bardziej uwrażliwiona.
Zabieg podania osocza systemem Vital Injector 2, w przeciwieństwie do klasycznej mezoterapii, praktycznie nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. Po zabiegu nie są widoczne grudki, siniaki czy ślady po wkłuciach. Skóra może być jedynie delikatnie zaczerwieniona, ale objawy te ustępują po upływie dosłownie kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Bezpośrednio po zabiegu można zastosować makijaż (najlepiej mineralny) i pacjent może wrócić do codziennych aktywności zaraz po wyjściu z gabinetu. Warto jednak pamiętać o podstawowych zaleceniach po zabiegach związanych z mikronakłuwaniem.
Częstotliwość zabiegu
Aby uzyskać optymalne rezultaty leczenia zabieg należy przeprowadzać w seriach. Zwykle wykonuje się go 3-4 krotnie w odstępach 2 tygodniowych. W naszej Klinice często łączymy zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe z innymi zabiegami regeneracyjnymi.